PRAWDY I MITY W LECZENIU KOBIET W CIĄŻY:

PRAWDA


 • Nieleczone zęby mogą utrudniać zajście w ciążę.

 • Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży i poród, a od niedawna wiadomo, że także na samo zapłodnienie. Jeżeli w jamie ustnej są stany zapalne, we krwi występują również związki zapalne, które utrudniają zapłodnienie lub utrzymanie ciąży. Stąd wniosek, że kobiety planujące ciążę powinny dbać o zdrowie całej jamy ustnej – leczyć zęby i usuwać kamień poddziąsłowy.


 • Choroby dziąseł są niebezpieczne dla dziecka.

 • Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na choroby dziąseł. To hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Ze względu na zagrożenie dla dziecka, jeżeli pojawią się objawy zapalenia dziąseł – czyli zaczerwienie, krwawienie, ból należy natychmiast zgłosić się do dentysty. Jama ustna to brama dla bakterii, które przedostają się z chorych dziąseł do krwiobiegu, a potem dalej do innych organów, najczęściej nerek i serca. W przypadku ciąży atakują także płód. Istnieje bezpośredni związek niskiej masy urodzeniowej dziecka, przedwczesnych porodów ze złym stanem zdrowia zębów i przyzębia matki. Kobieta w ciąży powinna używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki – wszystko pod nadzorem stomatologa.


 • Wymioty w ciąży szkodliwie wpływają na zęby.

 • Podczas wymiotów do jamy ustnej dostaje się sok żołądkowy, którego składnikiem jest kwas solny. Niszczy on szkliwo i wywołuje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Zęby stają się podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Zaleca się, by od razu po wymiotach płukać jamę ustną specjalnymi płynami, bezpiecznymi dla ciężarnych, a jeśli nie mamy ich pod ręką, chociaż wodą. W ten sposób zmniejszymy niszczące działanie soku żołądkowego. Warto stosować pasty wzmacniające szkliwo z hydroksyapatytem i związkami fluoru.


 • Dieta przyszłej mamy wpływa na stan zębów jej dziecka.

 • Musisz wiedzieć, że zawiązki zębów powstają już w 6 tygodniu rozwoju zarodkowego. Zanim dziecko przyjdzie na świat, jego organizm wytworzy zawiązki wszystkich zębów mlecznych i stałych, za wyjątkiem ósemek. Mineralizacja (uwapnienie) zębów zaczyna się w brzuchu mamy. Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe i mocne zęby zwracaj uwagę na to, co jesz podczas całej ciąży! Dla prawidłowego rozwoju zębów najważniejszy jest wapń, który znajdziesz w tłustych pokarmach mlecznych i zielonych warzywach liściastych. Należy też pamiętać o minerałach i witaminach. Na talerzu kobiety w ciąży powinny gościć produkty bogate w fosfor, fluor, żelazo oraz witaminy D, A, C i K, m.in. tłuste ryby, sezonowe warzywa i owoce, kiszonki, chleb pełnoziarnisty. Także podczas karmienia piersią mamy powinny pamiętać o diecie bogatej w cenne składniki. Większość rygorystycznych diet matek karmiących, wykluczających na przykład warzywa kapustne, to kolejne mity do obalenia.


  MIT


 • W ciąży zapomnij o znieczuleniu.

 • Podczas ciąży kobiety powinny być u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące. Kobiety w ciąży mogą swobodnie stosować znieczulenie stomatologiczne. Specjalny jego rodzaj eliminuje najmniejsze nawet ryzyko pojawienia się skurczów macicy. Dużo większym zagrożeniem dla dziecka może być strach i dolegliwości bólowe u matki, które wpływają negatywnie na samopoczucie dziecka. Oczywiście stomatolog musi zostać poinformowany o ciąży, a po rozwiązaniu także o karmieniu piersią, aby dobrał odpowiedni środek znieczulający.


 • Dziecko zabiera wapń matce i osłabia jej zęby.

 • Porzekadła mówią, że dziecko, rosnąc w łonie matki „zabiera” wapń z jej zębów i osłabia zęby. A to wszystko przez ciążowe zapalenie dziąseł, wywołane zmianami hormonalnymi. Pod wpływem bólu i krwawienia kobiety zamiast iść do dentysty rezygnują z dokładnego szczotkowania. Licząc na to, że jeśli tylko będą łagodnie obchodzić się z zębami, to wszystko się zagoi. W rzeczywistości w odkładającej się płytce nazębnej rozwijają się błyskawicznie bakterie próchniczotwórcze i to właśnie ten niedomyty osad osłabia zęby.


 • Każde urodzone dziecko to utrata jednego zęba.

 • Jest to kolejna konsekwencja unikania dentysty podczas ciążowego zapalenia dziąseł. Gdy oszczędnie myjemy zęby w obawie przed bólem i krwawieniem rozpulchnionych dziąseł, na zębach odkłada się płytka nazębna. Płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny. Zęby zaczynają się chwiać, jakby na potwierdzenie zabobonów. – Demonizuje się ciążę i obwinia dziecko, a w rzeczywistości kobiety w ciąży tracą zęby przez zaniedbanie higieny.


 • Nie można przyjmować antybiotyków w ciąży.

 • Jest grupa antybiotyków, którą można wykorzystać podczas leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej u kobiety w ciąży. Lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk w zależności od sytuacji. Dużo groźniejszy dla dziecka jest rozwijający stan zapalny niż skutki przyjmowania antybiotyku.


 • Nie można wykonywać zdjęć rtg u kobiety w ciąży.

 • Wykonywanie prześwietleń jest ograniczone do przypadków niezbędnej konieczności i o tym decyduje lekarz.